ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଶୁଣନ୍ତୁ ଏହି 10 ଗୀତ, ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଭରିଦେବ ଦେଶ ଭକ୍ତିର ଜୋସ

ଦେଶବିଦେଶ ସିନେମା
ସେୟାର କରନ୍ତୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭାରତ ନିଜର 75 ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛି । ଦେଶର ପରମ୍ପରାରେ ହିଁ ଗୀତ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ବସିଅଛି । ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ବିଶେଷ ମୌକାରେ ମଧ୍ୟ ସର୍ବଦା ଦେଶପ୍ରେମୀ ଗୀତ ଗୁଞ୍ଜରଣ ହୋଇଥାଏ । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ହେଉ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ଏହି ଦେଶପ୍ରେମୀ ଗୀତ ବିନା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି 10 ଟି ବଲିଉଡ ଗୀତ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ହୃଦୟରେ ବସି ଅଛି ।

ଏଠାରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଲିଷ୍ଟ

ମେରେ ଦେଶ କି ଧରତୀ ସୋନା ଉଗଲେ – ଦଶନ୍ଧି ପୁରୁଣା କ୍ଲାସିକ୍ ଗୀତ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଭାଙ୍ଗି ପାରି ନାହିଁ । ଦେଶପ୍ରେମୀ ଗୀତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଗୀତ ଆଜି ବି ଦର୍ଶକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହି ଗୀତ 1967 ମସିହାରେ ମନୋଜ କୁମାରଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ଉପକାର’ରେ ଫିଲ୍ମୟା ଯାଇଥିଲା ।

ଦୁଲ୍ଲହନ୍ ଚଲି – ଏହି ଦେଶପ୍ରେମୀ ଗୀତ କେବଳ ଭଲ ପସନ୍ଦ ନୁହେଁ ବରଂ ମନୋଜ କୁମାରଙ୍କ ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା ।

ୟେ ମେରେ ପ୍ୟାର ୱତନ – 1961ରେ ଆସିଥିବା ଫିଲ୍ମ କାବୁଲିୱାଲାର ଏହି ଗୀତ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପସନ୍ଦରେ ବହୁତ ଉପରେ ଅଟେ । ମନ୍ନା ଡେଙ୍କ ସ୍ୱରରେ ସଜ୍ଜିତ ଏହି ଗୀତଟି ବଲରାଜ ସାହନିଙ୍କ ଉପରେ ଫିଲ୍ମୟା ଯାଇଛି ।

ଅପନୀ ଆଜାଦୀ କୋ ହମ ହରଗିଜ ଭୋଲା ସକତୀ ନେହିଁ – 1964 ମସିହାରେ ଆସିଥିବା ଫିଲ୍ମ ଲିଡରଙ୍କ ଏହି ଗୀତ ଦେଶଭକ୍ତ ଗୀତରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି । ଦିଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଗୀତ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଦୁର୍ନୀତି ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ କଟାକ୍ଷ କରାଯାଇଥିଲା ।

ହେ ପ୍ରୀତ ଜହା କି ରିତ ସଦା – ଦେଶଭକ୍ତି ଗୀତରେ ଏହି ଗୀତର ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଅଛି । ମନୋଜ କୁମାରଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ପୁରବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମର ଏହି ଗୀତ ଏକ ସମୟରେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲା ​​। ଏହି ଗୀତରେ ଦେଶର ଐତିହାସିକ ସଫଳତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆଇ ଲଭ୍ ମାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ – ଶାହାରୁଖ ଖାନଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ପରଦେଶର ଏହି ଗୀତ ଏକଦା ଦେଶର ପିଲାମାନଙ୍କ ଜିଭରେ ଚଢି ଯାଇଥିଲା । ଏହି ଗୀତରେ ଅମ୍ରିଶ ପୁରୀ ବିଦେଶରେ ନିଜ ମାତୃଭୂମି ପ୍ରତି ଭଲପାଇବା ବ୍ୟକ୍ତ କରୁଥିବା ନଜର ଆସିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦେଶର ବିଶେଷତା ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି ।

ମା ତୁଝେ ସଲାମ – ଆର୍ ରହମାନଙ୍କ ଏହି ଗୀତ କେବଳ ସେତେବେଳେ ହିଟ୍ ହୋଇନଥିଲା ବରଂ ଏହା ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଥିଲା । ଆଜି ବି ଏହି ଗୀତକୁ ବିଶେଷ ଉତ୍ସବମାନଙ୍କରେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ ।

ୟେ ୱତନ ମେରେ ଆବାଦ୍ ରହେ ତୁ – 2019 ମସିହାରେ ଆସିଥିବା ଆଲିଆ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ରାଜିର ଏହି ଗୀତଟି ନୂଆ ସମୟର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଦେଶପ୍ରେମୀ ଗୀତ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଦେଶ ପ୍ରତି ଥିବା ଭାବନାକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

ମେରା ରଙ୍ଗ ଦେ ବସନ୍ତୀ ଚୋଲା – ଏହି ଗୀତରେ ଦଲେର ମେହେନ୍ଦି ଜୈଜ୍ ଏବଂ ଏନର୍ଜିର ଖୁବ ଭଲ ସମନ୍ୱୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଗୀତରେ ଆମୀର ଖାନ, ଶର୍ମାନ ଯୋଶୀ ଏବଂ ଆର ମାଧବନ ନଜର ଆସିଥିବାବେଳେ ମ୍ୟୁଜିକକୁ ଆର୍ ରହମାନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ତେରୀ ମିଟି ମେଁ ମିଲ୍ ଜବାଁ – ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କର ଏହି ନିକଟରେ ଆସିଥିବା ଫିଲ୍ମ କେସରିର ଏହି ଗୀତ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଦେଶ ପ୍ରତି ଥିବା ଭାବନାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ଶବ୍ଦରେ ସ୍ପେଡ଼ କରାଯାଇଛି ।


ସେୟାର କରନ୍ତୁ