ପିଲାଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଏହି 5 ଆଦର୍ଶ, ପିଲାମାନେ ବାପୁଙ୍କଠାରୁ ଜୀବନ ଶିକ୍ଷା ଶିଖିବେ

ଦେଶବିଦେଶ ରାଜ୍ୟ
ସେୟାର କରନ୍ତୁ

Gandhi Jayanti : ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାରା ଦୁନିଆ ବାପୁ ବୋଲି ଜାଣେ । ବାପୁଙ୍କ ଆଦର୍ଶ, ଅହିଂସା ଏବଂ ସତ୍ୟକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ, ଆହୁରି ଅନେକ ଜୀବନ ଶିକ୍ଷା ଅଛି ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇପାରେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ 2 ଅକ୍ଟୋବର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଅର୍ଥାତ ମୋହନଦାସ କରମଚାନ୍ଦ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମତିଥି ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ବାପୁ 1869 ରେ ଗୁଜୁରାଟର ପୋରବନ୍ଦରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜୀବନର 21 ବର୍ଷ ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ବିତାଇଥିଲେ । ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ବାପୁଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ବାପୁ ନିଜେ ଶିଖାଇଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଶିଖାଇ ପାରିବେ ।

ଅହିଂସା

ଅହିଂସା ପରମୋ ଧର୍ମର ଆଦର୍ଶ ଅନୁସରଣ କରିଥିବା ଗାନ୍ଧିଜୀ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ହିଂସା କୌଣସି ଜିନିଷର ଉତ୍ତର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଯଦି କୌଣସି ଅସୁବିଧା କିମ୍ବା ବିବାଦ ଅଛି, ତେବେ ଜଣେ ଏହାକୁ ଅହିଂସା ସହିତ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହିପରି ହେଲେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିପାରିବ ।

ସ୍ଥିରତା

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ କିଛି କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ, ତେବେ ଯାହା ବି ହେଉ, ସେ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ଥିରତା ହିଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅସୁବିଧାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ଏବଂ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଏହି ମନୋଭାବ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଅନେକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ ଗତିବିଧିରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ।

ସମାନ

ଗାନ୍ଧିଜୀ କେବେବି ଜାତି ଓ ଜାତି ଅନୁଯାୟୀ କାହାକୁ ଦେଖୁ ନଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସମାନ ଥିଲେ । ଆମେ ମଧ୍ୟ ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମାନତାର ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଭେଦଭାବ ନୁହେଁ । ‘ଉଚ୍-ନିଚ୍ କା ପାପଡା’ ଖେଳିବା ବୟସରେ, ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉଚ୍ଚ କିମ୍ବା ନିଚ କିଭଳି ଜିନିଷ ପିଲାମାନଙ୍କ ମନରେ ଆସିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଧର୍ଯ୍ୟ

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଧର୍ଯ୍ୟବାନ, ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟର ଫଳ ପାଇବେ । କିଛି ଭଲ କାମ କରି ତୁମେ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଫଳ ପାଇପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ତୁମେ ତୁମର କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ତୁରନ୍ତ ପାଇପାରିବ ନାହିଁ । ପିଲାମାନଙ୍କର ଧର୍ଯ୍ୟ ଧରିବାର କୌଶଳ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ସତ୍ୟ

ମିଥ୍ୟା ଏବଂ ପ୍ରତାରଣାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଭଲ । ଜଣେ ସତ୍ୟ କହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ଥରେ ନିଜର କଥା କହିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ମିଥ୍ୟାବାଦୀଙ୍କୁ ପଚାଶ ଥର ମିଥ୍ୟା କହିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ଧାରା କେବେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ ।


ସେୟାର କରନ୍ତୁ