ଦେଶରେ 15 ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ କରୋନା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢି ଚାଲିଛି, 13 ଦିନରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା 900ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା

ସିନେମା
ସେୟାର କରନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ ବଢୁଅଛି । ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସର ସଂଖ୍ୟା ବଢି କରି 1000 ପାର ହୋଇଗଲାଣି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଭାଇରସରେ 24 ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲାଣି । ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କେରଳରେ ତେଜିରେ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଚାଲିଛନ୍ତି ।

ଦେଶରେ 15 ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପୁଖି 100 ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା,କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ କରୋନା ସ୍ପିଡିରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଏହାର ଗ୍ରାଫ ପ୍ରତିଦିନ ବଢୁଅଛି ।ସରକାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ତେଜି ଗତିର ଏହେସାସ ହୋଇଗଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ଦିନର ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁର ଆହ୍ୱାନ ଦେଲେ । 22 ମାର୍ଚ୍ଚକୁ ଦେଶବାସୀ ପିଏମଙ୍କ ଅପିଲକୁ ସଫଳ ବନାଇଲେ କିନ୍ତୁ ଏହା କାଫି ନୁହେଁ ।

ପିଏମ ମୋଦି 24 ମାର୍ଚ୍ଚ ରାତି 8ଟାରେ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଲେ ଏବଂ ପୁରା ଦେଶରେ 21ଦିନ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲକଡାଉନର ଘୋଷଣା କଲେ । ଦେଶରେ ତ ଲକଡାଉନ ହୋଇଗଲା କିନ୍ତୁ ଏହା ଭିତରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ତେଜିରେ ବଢୁଅଛି । 15 ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେଉଁ ସଂଖ୍ୟା 100 ପାଖାପୁଖି ରହିଥିଲା ସେ ଏହା ପର 13 ଦିନରେ ହିଁ ବଢି କରି 1000 ପର ହୋଇ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ତେଣୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଅଚାନକ ତେଜି ପଡ଼ିବାର ଯାହା ଚିନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ସେ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରତି ଦିନ ସାଥିରେ ନଜର ମଧ୍ୟ ଆସୁଅଛି ।

ଲକଡାଉନ ପରେ ଦେଶରେ ମଜଦୁର ମାନଙ୍କ ନିଜ-ନିଜ ଘରକୁ ଯିବାପାଇଁ ପଳାୟନ ଏକ ବଡ଼ ଚୁନତି ବନିକରି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଅଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆର ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖରାପ । ଯେଉଁଠି ମଜଦୁର,ରିକ୍ସାଚାଳକ ଏବଂ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି କର୍ମଚାରୀ ନିଜ-ନିଜ ଗାଆଁକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ହଜାରେ ସଂଖ୍ୟାରେ ବାହାରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଖାଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆର ହିଁ ନୁହେଁ ଦେଶର ଅଲଗା ଛୋଟ ବଡ଼ ସହରରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କର ପଳାୟନ ଏମିତି ଜାରି ରହିଛି ।

ମଜଦୁର ପଳାୟନ ରୋକନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର : ଅମିତ ସାହା
ଲକଡାଉନ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ସାହା ଶନିବାର ସବୁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସାଥିରେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରବାସୀ ମଜଦୂରଙ୍କୁ ରୋକିବାକୁ କହିଲେ । ଏହା ସାଥିରେ ବେଘର, ମଜଦୁର ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉ,ଭୋଜନ, ଔଷଧ ଏବଂ କପଡା ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି ।


ସେୟାର କରନ୍ତୁ